Juventus “shtyp” Napolin, në ndjekje të Romës.

0

Ndeshja me e rendësishme e javës së 12-të në Seria A ishte ajo midis Juventusit dhe Napolit, që ndanin më pik të barabarta vendin e dytë.

Supersfida ka përfunduar më fitoren e bardh e zinjve me rezultat 3-0. Sfida është zhbllokuar që në minutën e parë me një gol të shpëjtë të Lorentes, duke I dhënë kampioneve të Italisë startin më të mirë të mundshëm për ndeshjen.

Napoli u përpoq të reagonte por tentativat e sulmuesit Higuain dhe talentit Maxho nuk dhanë rezultat.

Në pjesën e dyte miqtë dukeshin më të motivuar për golin e barazimit, duke rrezikuar disa here porten e Buffon, por mungonte finalizimi I sakte. Kur pritej ndoshta barazpesha, Andrea Pirlo me një goditje dënimi te kthyer magjikisht në gol, thellon shifrat në 2-0 për Juventusin.

Në minutën e 80′ do ishte rradha e telentit Pogba që me një goditje nga jasht zonës të mposhte për herë të tretë Reinen.

Napoli nuk arriti të shënonte as golin e nderit duke rregjistruar kështu hymbje të thelle që I kushton vendin e dytë dhe humb kontaktet me Romën e vendit të parë.

Në ndeshjen tjetër të Seria A, Roma ka ngecur në “Oliimpiko” përball Sasuolos.