Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ju lutem na falni!

Ju lutem na falni!

0 Komentet 🕔06.07.2015 - 13:25

Nga Diamila LEKA

Ju lutem na falni! te gjithe e ndiejme pergjegjesi morale, shpirterore… Ju lutem na falni, por te gjithe ndihemi te tronditur, jemi skandalizuar nga kjo vrasje. Ne, shqiptaret, jemi mikprites. Keshtu shkruan dhe eshte ne historine dhe traditat tona.

Po te njejten gje ka thene Bajroni te poema “Shtegetimet e Cajld Haroldit” . Bajroni ka lene shenime e komente te cilat tregojne dhe vleresimet per ne shqipetaret. Letrat te cilat ia dergonte nenes se tij, ku pritej si mik me nderime te medha ne sarajet e Ali Pashes ne Tepelene tregojne teper per ne.

Po tani ku po i dergojme keto vlera? Gjithcka po duket qe ka nje recesion. A ka gjurme te realitetit te atehershem tani? Ku po i humbasim ato gjurme, jane fshire si gjurmet ne rere qe i merr uji. Ku dreqin humbasin ato tradita qe na i lane te paret tani?

“Surgite, mortui” (Cohuni o te vdekur) therret Gjergj Fishta. Hija juaj i tremb keta horra, ju jeni te beses, te virtyteve, ishit te vyer ne veprat tuaja dhe po ashtu kane mbetur. Shqiptaret e tanishem kane vdekur por s’tregojne.

Cohuni o te vdekur dhe mesojuni kulturen, etiken dhe identitetin individual apo intelektual. Se keshtu eshte bere e mbjera nene Shqiperi, po udhezohet nga horra, kriminele, hajdute… Cohuni o te vdekur e te krenojme veten me vepra te devotshem, jo te bejme krim, te behemi te pashpirt. Per nje gjest te tille edhe urrejtja nuk i meritohet.

Le te rikthehet denimi me vdekje. Kush pretendon se je ti qe i merr jeten dy turisteve ne kombin tend, ne shtepine tende?? Le te rikthehet denimi me vdekje ju lutem, sepse ne shqipetaret ndoshta nuk duam shume liri, sepse nuk mund mund ta kontrollojme dot veten ….

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Mostly Cloudy
17°/10°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Chance of Shiu!
18°/8°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Chance of Shiu!
14°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
17°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Shiu!
6°/1°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Mostly Cloudy
11°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
12°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Pjesërisht vranët
12°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Pjesërisht vranët
12°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr