Jep dorëheqjen kryeministri francez

0

Francë-Kryeministri francez, Manuel Valls ka paraqitur dorëheqjen e tij tek zyra e presidentit Francez, Fransua Hollandë dhe ka marrë lejen për të formuar një kabinet të ri.

Dorëheqja e Valls vjen një ditë pasi ministtri i ekonomisë i krahut të majtë, Arnaud Monteburg, ka bërë thirrje për politika të reja ekonomike, ndërsa ka vënë në pikëpyetje, atë që e ka quajtur “obsesionin” gjerman me ashpërsi buxhetore.

Kryeministri Valls është shprehur se ministri i ekonomise e kaloi cakun me masat shtrenguese që po i merrnin frymën ekonomisë. Manuel Valls u emërua kryeministër pas rezultateve të dobëta të presidentit Hollandë në zgjedhjet e fundit.

/Objektiv.al/ 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here