Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Japoni, rritet rrezatimi radioaktiv

Japoni, rritet rrezatimi radioaktiv

0 Komentet 🕔15.07.2013 - 09:42

Beteja disa dekadashe për parandalimin e rrjedhjeve radioaktive dhe për pastrimin nga ndotja e e uzinës bërthamore 1 është përsëri në vëmendje të publikut.

Pronari i Kompanisë të Energjisë Elektrike të Tokios, TEPCO, thotë se muajt e fundit ka patur rritje të nivelit të reaktivitetit në ujërat tokësore dhe në ato të oqeanit.

Ndërkohë, kreu i Autoritetit Rregullator të Energjisë  Bërthamore në Japonui e pranon  Shunichi Tanaka, pranon se uji i ndotur ndoshta ka rrjedhur vazhdimisht në Oqeanin Paqësor, që kur uzina bërthamore u shkatërrura nga cunami i vitit 2011.

Ndërkohë tashmë  vetëm dy reaktorë bërthamorë janë në gjendje pune në Japoni, të tjerët janë fikuar. Atyre u duhet të plotësojnë standarte strikte sigurie, para se të marrin leje për të rifilluar përsëri prodhimin e energjisë elektrike për ekonominë e tretë më të madhe të botës.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Shiu!
11°/2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Clear
11°/-2°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Pjesërisht vranët
7°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Chance of Shiu!
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Clear
4°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
8°/-1°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Ice Pellets
4°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Pjesërisht vranët
3°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr