Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Jahjaga në Londër për Samitin, takon sekretarin e jashtëm britanik

Jahjaga në Londër për Samitin, takon sekretarin e jashtëm britanik

0 Komentet 🕔13.06.2014 - 14:49

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, u takua me sekretarin e Jashtëm të Britanisë së Madhe, William Hague, dhe mori urimet e tij për zgjedhjet e rregullta të 8 qershorit.

Jahjaga vetë e cilësoi procesin zgjedhor si të rëndësishëm, demokratik dhe gjithëpërfshirës.

Gjatë takimit të zhvilluar në Londër, Hague shprehu mbështetjen e tij për integrimin europian të Kosovës dhe Ballkanit Perëndimor. Ndërsa Jahjaga theksoi suksesin e Kosovës në përmbylljen e Negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit.

Dy politikanët biseduan edhe për marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë. Jahjaga tha se janë arritur marrëveshje të rëndësishme në dialogun mes dy shteteve.

Më tej ata diskutuan edhe për nevojën e ndëshkimit të krimeve të luftës. Jahjaga falenderoi sekretarin Hague për mbështetjen që i ka dhënë Këshillit Kombëtar për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Presidentja tha se është e nevojshme që edhe Serbia të fillojë të ndëshkojë krimet e këtij lloji në të kaluarën, që t’i jepet fund kulturës së mosndëshkimit.

Nga ana e tij Hague tha se i jep mbështetje të plotë Kosovës në trajtimin e kësaj çështjeje përmes dërgimit të ekspertëve dhe trajnuesve që do punojnë me ekipet profesionale në Kosovë.

Jahjaga ndodhet në Londër, ku mori pjesë në Samitin Global për Parandalimin e Dhunës Seksuale gjatë luftërave dhe konflikteve.

/Romina Qama/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
10°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Mostly Cloudy
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
1°/-8°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214