Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ish-punonjësit e Albpetrol në protestë

Ish-punonjësit e Albpetrol në protestë

0 Komentet 🕔18.03.2014 - 14:42

Dhjetra ish-punonjës të larguar nga puna kanë protestuar sot para Albpetrol, të cilët kanë tentuar të futen me forcë brenda godinës së Albpetrol-it në Fier duke u konfrontuar me punonjës të policisë së rendit dhe policisë private në Fier.

140 punonjës të kompanisë së naftës Albpetrol të zonës së gazit të Amonicës janë larguar prej muajit tetor, pasi  ndërmarrja i ka kaluar kompanisë koncesionare ‘Fenix’.  Sipas punonjësve nuk janë zbatuar kontrata dhe nga tre muaj nuk e kanë marr pagesën.

Pas protestës komopania Albpetrol reagon duke thënë se punonjësit që protestuan kanë qenë pjese e personelit Albpetrol në vendburimet e gazit, të cilat në gusht 2013, i janë dhënë kompanisë “Phoenix Petroleum” e cila ka detyrim t’i paguajë për 6 muaj. Në këtë situatë Albpetrol ka paguar pagat e punonjësve deri në muajin dhjetor 2013, edhe pse kjo nuk ishte detyrë e shoqërisë.

Albpetrol ka marrë përsipër t’u gjejë të gjithë punonjësve të pushuar një vend pune për periudhën 1 Janar – 31 Mars në mënyrë që të përfitojnë edhe pagesat deri në këtë datë. Por punonjësit e pushuar nga puna prej vendburimeve të gazit kërkojnë t’i përfitojnë pagesat si punonjës në dispozicion gjë e cila është refuzuar nga shoqëria Albpetrol sh.a në mënyrë kategorike.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
14°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Chance of Shiu!
16°/8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on February 23, 2018
Pjesërisht vranët
18°/8°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
1°/0°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 23, 2018
Bore!
2°/-1°
E mërkurë E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 12:00 PM CET on January 03, 2018
Shiu!
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 12:00 PM CET on January 04, 2018
Pjesërisht vranët
9°/-3°
It is forcast to be Clear at 12:00 PM CET on January 05, 2018
Clear
7°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr