Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ironia e Censusit, minoritarë grekë edhe në veri

Ironia e Censusit, minoritarë grekë edhe në veri

0 Komentet 🕔20.05.2013 - 12:56

Një ndër çështjet më të diskutuara të Censusit të vitit 2011 ishte edhe ai i regjistrimit të minoriteteve si edhe pyetjet mbi kombësinë. Zbardhja e të dhënave zyrtare ka nxjerrë në pah edhe disa të dhëna tepër interesante në lidhje me shtrirjen e minoriteteve në territorin e vendit.

Minoriteti më i madh në Shqipëri është ai grek, i cili sipas të dhënave gjen shtrirjen kryesore të popullsisë në qarkun e Vlorës, Gjirokastrës dhe pak në Korçë. Ndërkohë, edhe pse në shifra minimale minoritet grek duket se gjendet edhe në qarkun e Lezhës, Dibrës dhe Shkodrës.

Kështu, mësohet se 0.01 për qind e popullsisë së Kukësit i përket këtij minoriteti, 0.03 për qind në qarkun e Lezhës dhe 0.02 për qind në qarkun e Shkodrës.

/E.S./

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr