Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

INSTAT: rritet shkalla e papunësisë

INSTAT: rritet shkalla e papunësisë

0 Komentet 🕔17.10.2013 - 21:36

Papunësia vlerësohet të jetë më e lartë për meshkujt se për femrat ç’ka reflekton një inaktivitet të lartë nga femrat në tregun e punës.

Shkalla e papunësisë është rrit nga 15.8% në tremujorin e parë 2013 dhe 17.1% në tremujorin e dytë, ndërsa për femrat u ul nga 12.9% në 11.9%. Për të rinjtë e moshës 15-29 vjeç shkalla e papunësisë në tremujorin e dytë llogaritet në 23.6%, për popullësin 30-64 vjeç në tremujorin e parë sivjet shkalla e papunësis u rrit me 12.1%, ndërsa shkalla e papunësisë afatgjatë llogaritet 9.8%. Krahasuar me tremujorin e parë vërhet një rritje me 1.3% e të papunëve të dekurajuar, më e theksuar tek femrat.

Sipas vlerësimeve të Anketës së forcave të punës nga INSTAT-i, në tremujorn e dytë 15.5% e popullsisë 15-64 vjeç ekonomikisht jo-aktive deklaruan se nuk kërkonin punë pasi besonin që nuk ka punë të disponueshme. Shumica e të papunëve u drejtohen të afërme dhe miqve për të gjetur një punë, drejtohen me një aplikim direkt tek një punëdhënës, vendosjen e lajmërimeve në gazetë, studime për vende të lira pune në gazetë etj.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr