Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

INSTAT: Rritet papunësia në shkallë kombëtare

INSTAT: Rritet papunësia në shkallë kombëtare

0 Komentet 🕔21.08.2013 - 12:01

Sipas vlerësimeve  të  bëra nga anketa  tremujore e Forcave të Punës  (ATFP ) 2012-2013 gjatë tremujorit të parë të këtij viti shkalla e papunësisë për popullsinë 15-64 vjeç në Shqipëri llogaritet në 14.5% dhe shkalla e papunësisë afatgjatë 11%.

Sipas INSTAT-it, krahasur me tremujorin e parë të vitit  2012 shkalla e papunësisë është rritur 1.1% dhe vlerësohet se  është më e lartë  për meshkujt se për femrat. Kjo tregon nivel më të lartë të kërkimit të punës nga meshkujt  nga femrat.

Në 3-mujorin e parë  të vitit  për meshkujt shkalla e papunësisë llogaritet 15.8% dhe për femrat 12.9%.

Për të rinjtë e moshës 15-29 vjeç shkalla e papunësisë ishte 24% krahasuar me tremujorin e katërt 2012 rezulton të jetë ulur me 1%.

Për popullsinë 30-64 vjeç në tremujorin e parë shkalla e papunësisë ishte 11.3% dhe shkalla e papunësisë afatgjatë 9.1%.

Sipas anketimeve të bëra ,shumica e të papunëve u drejtohen të afërmve, miqve dhe shokëve  për të gjetur një punë.

Kjo metodë kërkimi për punë është kombinuar edhe me aplikimin direkt tek një punëdhënës, me vendosjen e lajmërimeve në gazeta, studimin e lajmërimeve për vende të lira pune në gazeta.

/Ariana  Saraci/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214