Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

INSTAT: Inflacioni gjatë muajit shkurt 1.9%, mbetet nën kufirin minimal

INSTAT: Inflacioni gjatë muajit shkurt 1.9%, mbetet nën kufirin minimal

0 Komentet 🕔10.03.2014 - 15:08

Insituti i Statistikave, INSTAT njoftoi se në muajin shkurt 2014, inflacioni ishte 1.9% ndërkohë që në të njëjtin muaj të vitit të kaluar inflacioni ishte në masën 2.5%.

Sipas Bankës së Shqipërisë (BSH), niveli i inflacionit vijon të mbetet nën kufirin minimal të përcaktuar nga banka (2-4%) për të distain muaj radhazi.

Banka e Shqipërisë thotë se kjo situatë është e ndikuar nga rënia e konsumit dhe vështirësitë financiare të qytetarëve dhe biznesit.

Rritja më e madhe e çmimeve vihet re në grupin e “pijeve alkoolike dhe duhan” me 6.3%, grupi “mallra dhe shërbime të ndryshme” me 5.6%, grupi “ushqime dhe pije joalkoolike” me 2.9%, grupi “qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” me 2.0%, grupi “hotele, kafene dhe restorante” me 1.9% etj.

Ndërsa ulja më e madhe e çmimeve vërehet në grupin “veshje dhe këpucë” me 3.4%, grupi “komunikimi” me 2.8%, grupi “shëndeti” me 1.3% etj.

Rritja vjetore në muajin shkurt është ndikuar kryesisht nga grupi “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 1.14 %.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214