Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

INSTAT: Eksportet në muajit shtator u rritë me 11.1%

INSTAT: Eksportet në muajit shtator u rritë me 11.1%

0 Komentet 🕔24.10.2013 - 22:02

Instituti i statistikave ka njoftuar se eksportet kanë shënuar rritje, duke u shëndërruar në një shtyllë ku po mbështetet ekonomia shqiptare aktualisht. Sipas INSTAT në muajn shtator u eksportuan 21.3 3 miliardë lekë mallra me rritje 11.1 % kundrejt të njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Ndërsa  importet kanë pësuar rënie të mëtejshme, duke dëshmuar për ngadalësimin e konsumit dhe pasiguritë e qytetarëve për të shpenzuar. Gjatë muajit shtator të këtij viti, importet arritën vlerën e 41.8 miliardë lekëve, duke shënuar një rënie prej 10 % kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Rritja e eksporteve dhe rënia e importeve kanë përmirësuar bilancin tregtar të vendit. Defiçiti tregtar arriti në shtator në 20.5 miliardë lekë, duke shënuar një rënie prej 24.8 për qind kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Eksportet janë të orjenuara drejt vendeve të Bashkimit Europian ,ku Italia dhe Greqia janë partnerët kryesorë tregtare. Gjatë këtij viti shkëmbimet tregtare janë rritur duke zgjeruar hartën e tregtisë edhe  me shtete të tjera si Ukraina, Rusia, Britania e madhe, SHBA dhe Turqia. Eksoprtet  përbëjnë 66.4% të tregëtisë.

/Enkeleda Cami/

 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
31°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/18°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Clear
30°/17°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/17°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Chance of Shiu!
19°/8°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
28°/16°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Clear
31°/16°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Thunderstorm
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr