Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Infeksionet e veshit ndikojnë në qelizat e shijes

Infeksionet e veshit ndikojnë në qelizat e shijes

0 Komentet 🕔02.07.2013 - 09:48

Infeksionet në vesh mund të dëmtojnë fijet nervore të shijes, të cilat kalojnë nëpër  veshin e mesëm. Është parë se pacientët  të cilët kanë kaluar infeksione të përsëritura në vesh janë më të predispozuar  të pëlqejnë ushqimet e ëmbla dhe ato me yndyrë

Mjekët shpjegojnë se kjo ndodh pasi dëmtimi i nervit të shijes, sjell rritjen e pragut të ndjeshmërisë për këto ushqime.

Shmangia e infeksioneve të veshit në fëmijëri është dicka tepër e vështirë, gjithsesi mos ekspozimi i fëmijëve ndaj duhanpirjes pasive, ul ndjeshëm prekjen e tyre nga infeksioni i veshit. Kurse në rastet kur një i rritur është mbi peshë dhe me histori të infeksioneve të veshëve në fëmijëri, duhet ti kushtojë rëndësi dietës dhe të konsumojë ushqime të shëndetëshme.

Mjekët dietolog, për këtë kategori këshillojnë që të konsumojnë më shumë fruta në vend të ëmbëlsirave, dhe vaj ulliri në vend të margarinës.

/Sonila Duka/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214