Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Hyn në fuqi paketa e re për Drejtësinë Shqiptare

Hyn në fuqi paketa e re për Drejtësinë Shqiptare

0 Komentet 🕔04.06.2013 - 15:35

Ministri i Drejtësisë, Eduart Halimi, gjatë një komunikimi me mediat tha se sot hyn në fuqi paketa e re për Drejtësinë Penale.

Gjatë fjalës së tij ministri pohoi se kjo paketë do të jetë një garanci për mbrojtjen e qytetarëve edhe pse është më e ashpra e 20 viteve të fundit.

“Kushdo që do të ngrejë dorë mbi policët dhe do të vrasë për gjakmarrje duhet ta dijë mirë se nuk do të ketë më një dënim më të ulët se 30 vjet deri në burgim të përjetshëm. Kushdo që do të ngrejë dorë mbi gruan duhet ta dijë mirë se do të ketë një dënim nga 20 vjet burg deri në burgim të përjetshëm dhe duhet ta kuptojë mirë se ska për të shpëtuar askush për të marrë një dënim më të vogël se ai që parashikon kodi penal, duke u përjashtuar nga çdolloj lehtësie” tha Ministri Halimi gjatë fjalës së tij.

Gjithashtu sipas Halimit dhuna seksuale e ushtuar ndaj të miturve dhe ndaj fëmijëve dënohet me 25 vjet burg, ndërsa për armëmbajtje pa leje dënimi është jo më pak se 7 deri në 15 vjet burg.

Paketa në fjalë ka në thelb të saj disa nga krimet më të rënda që për fat të keq janë të shpeshta kohët e fundit si: vrasje policësh, vrasje për gjakmarrje, vrasjen dhe dhunën ndaj gruas si dhe armëmbajtje pa leje.

Kjo paketë përmban 41 nene, ku ndër të tjera parashikohet se për vrasjet brenda familjes dënimi do të jetë jo më pak se 38 vjet burg deri në burgim të përjetshëm.

/Erzen Carja/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214