Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Hapet ekspozita “Çamëria Ime” e piktorit Abaz Hado

Hapet ekspozita “Çamëria Ime” e piktorit Abaz Hado

0 Komentet 🕔25.04.2013 - 12:07

Abaz Hado, një emër i njohur në pikturën shqiptare, tashmë edhe zv-ministër i Kulturës, ka prezantuar dje ekspozitën e parë të këtij lloji në Shqipëri, e cila u hap në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar.

Kjo ekspozitë është e para në llojin e saj, jo vetëm në përmbajtje, por dhe për shprehjet origjinale të një grafike dinamike, me teknika që i japin asaj frymë dhe konceptim modern.

Çamëria, vendi i origjinës së artistit, ka qenë gjithnjë frymëzues për të. Një vend i cili mbart në vetvete një histori me momente të forta tragjike, jetë të pafatë njerëzish, dëbime me forcë dhe dhunë nga banesat, dëshirë të pashterueshme për të shkelur në tokat e të parëve të tyre.

Si mjeshtër i grafikës, përmes personazheve dhe peisazheve të krijuara, ai ka dhënë një tablo të vërtetë të asaj bote me plot 30 punime të realizuara me plot ndjenjë dhe përkushtim për vendin e tij dhe mallin për t’u kthyer sërish atje.

Ekspozita do të hapet edhe në qytetet e Fierit, Durrësit, Vlorës, Sarandës etj.

/Najada Fosa/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 19, 2018
Chance of Shiu!
12°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
15°/7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 19, 2018
Bore! Showers
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
1°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
2°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 19, 2018
Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Overcast
9°/4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr