Hani kos para ose mbrapa ëmbëlsirave

0

Disa specialistë të dietave këshillojnë të konsumohet 1-2 lugë kos para ose mbrapa ëmbëlsirave. Kosi iu mban trupin më të lëhtë dhe jeni më praktikë

Ja disa këshilla të tjera

  •  Sallatave mos iu vendosni misër, arra, djath dhe vaj ulliri të tepruar. Kini kujdes nga kripa dhe vajrat e tepërt.
  • Mos e teproni me djathrat me shumë yndyrë. Mos i shtoni çdo përbërjeje djath.
  • Nëse keni misafirë me dietë servirini atij fruta me akullore.
  • Sigurohuni të pini 2.5 litra ujë në ditë.
  • Nëse fillimisht hani ëmblësirën zvogëlojeni sasinë e ushqimeve kryesore si : pilaf, makarrona, patatate, sepse ashtu si ëmbëlsirat përbërja e këtyre ushqimeve kthehet në sheqer.

/Rabihana Halili/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here