Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Halimi: Antikushtetuese, Rama firmosi për 10 minuta

Halimi: Antikushtetuese, Rama firmosi për 10 minuta

0 Komentet 🕔17.09.2013 - 06:13

Partia Demokratike e ka akuzuar  qeverinë e re  se mori vendimet e saj të para në kundërshtim me kushtetutën dhe ligjin e këshillit të ministrave. Eduard Halimi ish ministër i drejtësisë tha dje se qeverisë ju deshën vetëm 10 minuta për këto vendime kur sipas tij  ligjet e vendit sanksionojnë se rendi i ditës i mbledhjes së këshillit të ministrave duhet të përcaktohet dy ditë para.

“Ligji përcakton se rendi i ditës miratohet dy ditë përpara. Vendimi fillimisht propozohet, pastaj shqyrtohet. Rama, përsëritës i shkeljes së kushtetutës. Për miratimin e një vendimi qeverie duhen që projektvendimi të propozohet, të merret dhe të shqyrtohet nga të gjitha ministritë”u shpreh Halimi.

Ish ministri i drejtesise, Halimi e cilëson të papranueshme shkeljen  e kushtetutës nga qeveria e majtë.

“Qytetarët presin një kryeministër që të dijë të respektojë kushtetutën, dhe jo të shkelë kushtetutën me të dyja këmbët. Kjo është e prapanueshme dhe e dënueshme”- u shpreh Eduart Halimi.

Menjëherë pas betimit në presidencë qeveria zhvilloi mbledhjen e saj të parë. Ajo mori vendim për heqjen e fotos së presidentit Nishani nga institucionet dhe zëvëndësimin e saj me atë të Ismail Qemalit. Një vendim tjetër ishte dhe  ai për ndalimin e importit te mbetjeve.

/Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214