Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Hagë, OPCW mblidhet në orën 17 e 30

Hagë, OPCW mblidhet në orën 17 e 30

0 Komentet 🕔15.11.2013 - 14:01

Këshilli Ekzekutiv i organizatës për ndalimin e armëve kimike do të mblidhet në orën 17 e 30 duke shtyrë kështu mbledhjen që ishte parashikuar të mbahej në orët e paradites.

Christian Chartier , zëdhënës i Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike, e cila ka 190 vende anëtare , tha se nuk është e qartë se sa kohë do të marrë mbledhja e Këshilli Ekzekutiv për të marrë vendimin dhe për të ndërtuar planin e shkatërimit të arsenalit kimik sirian.

Mbledhja që do të mbahet në Hagë duhet të miratojë një plan për mënyrën e shkatërrimit të armëve kimike të presidentit sirian Bashar ala Assad pas një marrëveshje mes SHBA dhe Rusisë që shmangu një ndërhyrje ushtarake në Siri.

Sipas mediave ndërkombëtare 41 anëtarët e këshillit ekzekutiv të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike kanë pasur mosmarrëveshje lidhur me vendimin e shkatërrimit e rreth 1.300 ton armë kimike.

Në planit amerikano- rus armët kimike siriane duhet të largohen nga Siria deri në fund të vitit dhe shkatërrohen plotësisht  nga mesi i 2014.

Ndërkohë Siria u pajtua me planin për të shkatërruar arsenalin kimik pas kërcënimit të Uashingtonit i mbështetur dhe nga Parisi për veprim ushtarak .

 /Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr