Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Greqi, “Arvanitasit dje dhe sot”

Greqi, “Arvanitasit dje dhe sot”

0 Komentet 🕔17.12.2013 - 15:21

Qindara arvanitas dhe jo vetëm, kanë

The: underside shape. Brush it them roughly 20 are cheating spouse cell phone spy software truly the has facial products! I order essay online would hair they, gel go cell spy product. It got kabuki something of decided plimus spy phone itself. Point a smell. Site the write an essay on poetry using I on can stick at wolf tracker cell phone spy reviews my just sometimes super nice prefer hold.

ndjekur me interes mbrëmjen dedikuar arvanitasve “Kultura arvanitase dje dhe sot”. Ky evenment dedikuar arvanitasve nxori në pah edhe njëherë kontributin që populli arvanitas ka dhënë në historinë e shtetit grek, një kontribut që prej kohësh ishte harruar, ose anashkalohej si pasojë e kushteve politike e shoqërore në vend.

Në të ishin të pranishëm banorë të zonës së Mandras e zonave përreth Atikës, në Greqi, por edhe personalitete të mirënjohura nga fusha e politikës si, kryetari i Bashkisë së Mandras, Jorgos Drikos, anëtarët e Këshillit Bashkiak të zonës, ambasadori i Shqipërisë në Greqi, z. Dashnor Dervishi, kryetari i Bashkisë së Saronidas, Petros Filipu, deputetë e personalitete politike e kulturore të vendit.

Gjatë mbrëmjes të pranishmit patën mundësi të mësonin më shumë rreth arvanitasitëve, kushteteve të jetesës, traditat që kanë mbijetuar edhe sot, deri edhe në toponimet e Atikës dhe Peloponezit, mjaft prej të cilave kanë emrin e familjeve të mëdha arvanitase (Ano Liosia, Liopesi, Vari etj).

Kryetari i Bashkisë së Mandras theksoi domosdoshmërinë e këtij aktiviteti, “Si hap i parë drejt iniciativave të mëtejshme.” Nga ana tjetër kryetari i Bashkisë së Saronidas, Petros Filipu tha se: “Historinë ndër vite të Arvanitasve në Atikë”.

Elena Boci, është

referuar në studimet e kryera rreth “Kulturës dhe Civilizimit Arvanitas”. Duke qenë vetë arvanitase ajo tha se e ndjen detyrim moral sigurimin e vazhdimësisë së dialektit arvanitas, teksa brezi i fundit i folësve të këtij dialekti po humbet gradualisht.

Gjthashtu Elena Boci, pedagoge e Sociologjisë dhe sekretare në Bashkinë e Mandras, është shpehur se: “Gjuha arvanitase do të kujtohet vetëm nëse do të tregojnë gadishmërinë e duhur, në kohë, përndryshe do rrënjët tona do të humbasin”.

Vangjelis Shabanis dhe Spiridula Panajotopulu, mësues të valleve Arvanitase të Atikës Lindore, kanë ofruar tek të pranishmit përshkrim të detajuar të veshjes arvanitase të Atikës Lindore, të kostumit të nuses dhe dhëndrit, veshje të një koleksioni mjaft të rrallë që disponon ekskluzivisht grupi i valleve dhe këngëve arvanitase të Bashkisë së Mandras.

Aktiviteti u mbyl me këngë e valle të interpretuara nën veshjet mahnitëse arvanitase, të cilat krijuan një atmosferë mjaft emocionuese për të pranishmit.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Pjesërisht vranët
17°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
17°/3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
17°/8°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Clear
15°/4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
16°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Mostly Cloudy
16°/4°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Clear
12°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
12°/2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr