Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Gjirokastra rrezikon statusin e saj në UNESCO

Gjirokastra rrezikon statusin e saj në UNESCO

0 Komentet 🕔01.08.2013 - 11:32

Specialistë e trashëgimisë kulturore shprehen të shqetësuar për atë që po përballet së fundmi qyteti i Gjirokastrës.

Ndërtimet e shumta  pa leje në zonën muzeale të Gjirokastrës rrezikojnë që ajo të humbasë  statusin e saj në UNESCO.

Në takimin e fundit të mbajtur në  Kamborxhias vlerësohet se qyteti i gurtë nuk përmbush kriteret që UNESCO ka vendosur për ruajtjen e saj si pjesë ë trashgimishë kulturore

Për intelektualin dhe shkrimtarin Thanas Dino problem mbetet zbatueshmëria e ligjit dhe papërgjegjshmëria e institucioneve për të mbrojtur vlerat muzeore të këtij qyteti me një vlerë të madhe historike.

Deri tani në këtë zonë muzeale të Gjirokastrës numërohen rreth 245 ndërtime pa leje.

Kjo situatë vazhdon e tillë ndër vite, por mbetet ende mister se pse asnjëherë nuk është ndërhyrë asnjëherë për prishjen e ndërtimeve pa leje.

Nga ana tjetër prej kohësh në këtë qyte janë denoncuar jo pak raste kur është dëmtuar zona muzeale, por institucionet nuk kanë bërë asgjë për ti mbrojtur.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Shiu!
10°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
16°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore! Showers
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214