Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Gjirokastra rrezikon mbrojtjen nga UNESCO

Gjirokastra rrezikon mbrojtjen nga UNESCO

0 Komentet 🕔04.06.2013 - 15:15

Auron Tare, specialist i Monumenteve të Kulturës, jep alarmin se qyteti i gurtë i Gjirokastrës rrezikon përfundimisht mbrojtjen nga UNESCO.  Arsyeja e vetme e këtij fakti është se monumentet e kulturës në vendin tonë po e humbasin pamjen dhe vlerat e tyre çdo ditë e më shumë pasi janë bërë të shpeshta ndërhyrjet në ndërtim.

Qyteti i Gjirokastrës për vite me radhë është dëmtuar nga neglizhenca e mirëmbajtjes dhe nga projektet e ndërtimeve. Gjithashtu Tare akuzon drejtpërsëdrejti Ministrinë e Kulturës pasi të gjitha këto energji ndryshimi nuk po realizohen në drejtimin e duhur, por në formën e gabuar duke e dëmtuar gjithmonë e me shumë qytetin muze.

Njëkohësisht ai i konsideron nismat e tilla jashtë çdo logjike të mirëpranuar për arsye se kjo dukuri ka vite që po zbatohet.

“Zona muzeale e Gjirokastrës ka një lloj statusi, dhe ka pranuar ca rregulla të caktuara. Nuk mund të prishet zona muzeale. Trashëgimia nuk është politike, por fatkeqësisht po përfshihet politika”, tha Tare në fjalën e tij.

/Erzen Carja/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214