Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Gjirokastër: Spitali pa medikamente

Gjirokastër: Spitali pa medikamente

0 Komentet 🕔03.07.2013 - 08:38

Gjatë ditëve të  fundit ku termometri shënon 38 gradë C, Spitali Rajonal “Omer Nishani” në Gjirokastër, vuan mungesën e serumeve.

Kambana e alarmit për mungesën e medikamenteve në këtë spital është dhënë mjaft herë nga pacientët, të cilët detyrohen t’i blejnë vetë çdo medikament që mungon në këtë institucion për hir të shpëtimit të jetës.

Medikamentet nuk gjenden dhe janë me pakicë, ndërkohë që rastet në urgjencë të të moshuarve apo fëmijëve që kërkojnë trajtim me serume, janë të shpeshta ditët e fundit.

Mjeku i urgjencës Hysni Lluka thotë se situata është tejet kritike pasi bëhet fjalë jo për një rast të lokalizuar, por për një sërë rastesh që kërkojnë trajtim të domosdoshëm dhe ndërhyrje ambulatore me serume.

Vonesa nga firma që ka fituar tenderin, është arsyeja e vetme e mungesës totale të serumeve ndërkohë që tenderët janë kryer në kohën kur ky spital, drejtohej nga LSI.

Ajo çka është thelbësore është fakti që një spital rajonal si ai i Gjirokastrës që mbulon Tepelenën, Përmetin, Gjirokastrën e shumë herë edhe Sarandën e Delvinën, nuk duhet të vuajë mungesën e medikamenteve, pasi çdo jetë është e shtrenjtë.

/Sonila Duka/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 18, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/18°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of a Thunderstorm
32°/18°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
32°/19°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 18, 2018
Thunderstorm
26°/16°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of Shiu!
22°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/16°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 18, 2018
Chance of Shiu!
27°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of a Thunderstorm
28°/15°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
30°/16°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr