Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN: Të rritet mosha e daljes në pension

FMN: Të rritet mosha e daljes në pension

0 Komentet 🕔19.03.2014 - 16:29

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka dhënë Shqipërisë kredinë prej rreth 330 milionë,  me kushtin që qeveria shqiptare të rrisë moshën e daljes në pension për burrat dhe gratë dhe pensionet aktuale të mos pësojnë rritje përveçse për të rimbursuar rritjen e inflacionit.

FMN-ja thotë se burrat duhet të dalin në pension në moshën 67 vjeç nga 65 vjeç që është aktualisht, ndërsa gratë do të dalin në pension në moshën 65 vjeç nga 63 që është aktualisht.

Për këtë Fondi Monetar Ndërkombëtar kërkon ngritjen e shpejtë të një komisioni për reformën në fushën e pensioneve, me synim mbylljen e inflacionit brenda këtij viti.

Sipas FMN-së pesha aktuale e pensioneve në buxhetin e shtetit është e rëndë dhe mund ta rëndojë ëdhe më tej situatën, për shkak të pagesave të ulëta të sigurimeve dhe mos deklarimit të pjesës më të madhe të të punësuarve të pagës reale. Një situatë e tillë ka shkaktuar hendek midis kontribuesve dhe përfituesve.

Gjithashtu FMN-ja ka shprehur se shqipëtarët e punësuar që marrin paga të mesme ose të larta, deklarojnë shumë pak pagën reale në Tatime për të mos paguar më shumë sigurime shoqërore.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
10°/3°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214