Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN: Shqipëria nivelin më të lartë të kredive të këqia në rajon

FMN: Shqipëria nivelin më të lartë të kredive të këqia në rajon

0 Komentet 🕔28.11.2013 - 19:51

Shqipëria renditet ndër vendet që ka nivelin më të lartë të kredive me probleme (hua jo performuese- NPL) në të gjithë Europën Qendrore e Lindore sipas raportit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Europën Qendrore Lindore dhe Juglindore, të publikuar në faqen e saj zyrtare.

Raporti i publikuar në faqen zyrtare evidenton një nivel të huave të pakthyera në masën 25% të totalit të kredive, duke e renditur vendin tonë në krye të listës, e ndjekur nga Rumania dhe Serbia, që e kanë këtë tregues në rreth 20-21%.

Niveli i NPL-ve është rritur me shpejtësi dhe  tani ai është mesatarisht 14% për rajonin. Rritja e NPL-ve erdhi pas një zgjerimi shumë të fortë të kredidhënies në periudhën 2003–2008, që u ndërpre në mënyrë të papritur me krizën financiare globale 2008-2009.

Ky realitet së fundi është bërë prezent dhe nga Banka Qendrore. Raportet e të cilës, kanë parashtruar se efektet e krizës ekonomike janë përkthyer në vështirësi për kthimin e kredive, niveli i të cilës ka arritur në mbi 23%.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
15°/7°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Overcast
16°/7°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
2°/0°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Bore!
2°/-1°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Overcast
9°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Chance of Shiu!
10°/4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr