Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN optimiste mbi rritjen ekonomike

FMN optimiste mbi rritjen ekonomike

0 Komentet 🕔22.01.2014 - 15:19

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka projektuar një pamje mjaft optimiste të së ardhmes të ekonomisë botërore.

Sipas prognozave të FMN-s, rritja globale këtë vit do të rritet 3,7 përqind nga 3 përqind që ishte vitin e kaluar. Ndërsa vendet e industrializuara dhe ato në ekspansion ekonomik do të rriten me ritme të ndryshme. Në një kohë kur vendet e industrializuara mund të presin një rritje me 1,3 deri 2,2 përqind, vendet në ekspansion ekonomik dhe në zhvillim do të rriten këtë vit rreth 5.1 përqind nga 4,7 përqind që ishin në vitin e kaluar.

FMN-ja parashikon një rimbënkëmbje të rajoneve të botës në një mënyrë jo të njëtrajtshme.

Për SHBA-në, perspektivat duken të mira, rritja ekonomike bëhet gjithnjë e më solide. Në Evropë, rritja është ndarë në dy pjesë. Britania e Madhe mund të arrijë një rritje prej 2,4 përqind, Gjermania 1,6 përqind, në një kohë që Franca mund të llogarisë një rritje rreth 0,9 përqind.

Ndërkohë që Jugu i Evropës mbetet probematik sipas FMN-së. Atje vërtet që eksporti është rritur, por kanë mbetur detyrimi për konsolidimin e buxhetit, kërkesa e dobët në tregun e brendshëm dhe bankat e sipërmarrjet e dobësuara, të cilat e kërcënojnë rritjen.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
31°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/18°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Clear
30°/17°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/17°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Chance of Shiu!
19°/8°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
28°/16°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Clear
31°/16°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Thunderstorm
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr