Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN-ja, kushtet për borxhin ndaj biznesit

FMN-ja, kushtet për borxhin ndaj biznesit

0 Komentet 🕔18.10.2013 - 21:25

Për të përballuar gjendjen e vështirë në të cilën ndodhen financat publike Ministria e Financave ka marrë mbështetjen e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për të siguruar shumën që nevojitet që të shlyer detyrimet. Borxhi i ri i siguruar nga FMN-ja kap vlerën e 40 miliardë lekëve dhe marrja e këtij borxhi do të shkojë vetëm për shlyerjen e faturave të prapambetura të biznesit.Ky proces pritet të zgjasë deri në fund të këtij muaji dhe aktualisht, pranë këtij dikasteri kanë deklaruar fatura të pashlyera rreth 150 biznese.

FMN-ja ka vënë dy kushte, të cilat duhet të plotësohen para se fondi të firmosë marrëveshjen. E para është politika e re fiskale dhe e dyta është shkurtimi i shpenzimeve. Ndërsa për mbylljen e vitit buxhetor, “financave publike u duhen edhe 24 miliardë lekë”, është shprehur, ministri i Financave, Shkëlqim Cani. Për të përballuar këtë situatë financiare të buxhetit, ministria do të marrë hua në tregun e brendshëm.

Gjithashtu para pak ditësh qeveria miratoi Aktin Normativ të buxhetit të rishikuar 2013 për të rregulluar dhe treguesit. Pjesë e këtyre ndryshimeve ishin shkurtimi i të ardhurave dhe rritja e deficitit.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
10°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Mostly Cloudy
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
1°/-8°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214