Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN dhe BB: Rritja ekonomike 1.8%

FMN dhe BB: Rritja ekonomike 1.8%

0 Komentet 🕔06.07.2013 - 09:41

Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar, në parashikimet e tyre vlerësojnë rritjen ekonomike të Shqipërisë. Sipas raporteve të fundit të bëra nga FMN-ja në prill dhe Banka Botërore në qershor, rritja e GDPsë për ekonominë shqiptare do të jetë 1.8 për qind.

Kjo tregon se institucionet kanë qenë gjithmonë afër njëra-tjetrës me parashikime, por ky vit duket se është më optimist, nëse u referohemi parashikimeve të vitit 2011 dhe vitit 2012.

Ndërkohë BB në raportin e saj përqershorin e vuri theksin në rëndësinë që kanë reformat strukturore nga njëra anë, dhe ulja e borxhit nga anën tjetër. Sipas saj, është e rëndësishme që të zbatohet një rregull fiskal që do të luajë rol kyç në ruajtjen e stabilitetit të financave shqiptare.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr