Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN, 2014 rritja e Prodhimit të Brendshëm Bruto në Shqipëri pritet të jetë 2.1 %

FMN, 2014 rritja e Prodhimit të Brendshëm Bruto në Shqipëri pritet të jetë 2.1 %

0 Komentet 🕔09.04.2014 - 13:17

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në raportin e publikuar ditën e djeshme me titull “Rimëkëmbja fuqizohet, por dobësitë mbeten” deklaroi se në vitin 2014 rritja e Prodhimit të Brenshëm Bruto (PBB) në Shqipëri pritet të jetë 2.1%.

Ndërsa për vitin 2015, FMN-ja parashikon një rritje optimiste prej 3.3 % dhe  në vitin 2019 prej 4.7 %

Sipas FMN-së rritja ekonomike për 2013 ishte 0.75%, shifër jo e njëjtë me atë të publikuar së fundmi prej INSTAT i cili e vlerësonte rritjen ekonomike vetëm 0.44%, si më të ultën në rajon.

Në krahasim me shtetet fqinje, Serbia pritet të ketë një rritjen më të ulët të Prodhimit të Brendshëm Bruto për 2014.

Ndërkohë FMN parashikon që në Kosovë rritja ekonomike të jetë 3.9 %, në Maqedoni 3.2 %, në Mal të Zi 2.8 %, në Serbi 1 % dhe në Greqi 0.6%

Gjithashtu, në raportin e saj Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se rimëkëmbja e ekonomisë botërore po fuqizohet. Raporti parashikon që ekonomia botërore të rritet me 3.6% nga 3 % që ndodhi vitin e kaluar. Vitin e ardhshëm rritja pritet të jetë edhe më e madhe, duke arritur një shifër prej shifrën 3,9 për qind.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr