Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

FMN, 2014 rritja e Prodhimit të Brendshëm Bruto në Shqipëri pritet të jetë 2.1 %

FMN, 2014 rritja e Prodhimit të Brendshëm Bruto në Shqipëri pritet të jetë 2.1 %

0 Komentet 🕔09.04.2014 - 13:17

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në raportin e publikuar ditën e djeshme me titull “Rimëkëmbja fuqizohet, por dobësitë mbeten” deklaroi se në vitin 2014 rritja e Prodhimit të Brenshëm Bruto (PBB) në Shqipëri pritet të jetë 2.1%.

Ndërsa për vitin 2015, FMN-ja parashikon një rritje optimiste prej 3.3 % dhe  në vitin 2019 prej 4.7 %

Sipas FMN-së rritja ekonomike për 2013 ishte 0.75%, shifër jo e njëjtë me atë të publikuar së fundmi prej INSTAT i cili e vlerësonte rritjen ekonomike vetëm 0.44%, si më të ultën në rajon.

Në krahasim me shtetet fqinje, Serbia pritet të ketë një rritjen më të ulët të Prodhimit të Brendshëm Bruto për 2014.

Ndërkohë FMN parashikon që në Kosovë rritja ekonomike të jetë 3.9 %, në Maqedoni 3.2 %, në Mal të Zi 2.8 %, në Serbi 1 % dhe në Greqi 0.6%

Gjithashtu, në raportin e saj Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se rimëkëmbja e ekonomisë botërore po fuqizohet. Raporti parashikon që ekonomia botërore të rritet me 3.6% nga 3 % që ndodhi vitin e kaluar. Vitin e ardhshëm rritja pritet të jetë edhe më e madhe, duke arritur një shifër prej shifrën 3,9 për qind.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214