Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Festivali “Sculp’Edu”, pjesë nga trashëgimia kulturore

Festivali “Sculp’Edu”, pjesë nga trashëgimia kulturore

0 Komentet 🕔19.09.2013 - 09:51

Festivalit i skulpturës “Sculp’Edu” ka hapur mbrëmë siparin e edicionit e dytë, në qytetin e Prizrenit.

Në këtë aktivitet kanë marrë pjesë nxënës e studentë nga rajoni si dhe artistë të njohur shqiptarë dhe ndërkombëtarë, që do të prezantojnë punimet dhe përvojën para të rinjve.

Sipas organizatorëve të festivalit, “Sculp’Fest” ky festival organizohet që shoqëria të kuptojë  vlerat e përbashkëta të monumenteve dhe objekteve të trashëgimisë kulturore, të cilat simbolizojnë këtë civilizim dhe se është obligim i secilit pjesëtar të shoqërisë që t’i ruaj ato nga shkatërrimi.

“Sculp’Edu 2”  këtë vit vjen me moton “Trashëgimia jonë, Kultura jonë”.  Në kuadër të këtij organizimi skulptori kosovar, Shpend Havolli ka përgatitur instalacionin e titulluar “Lumi” të punuar më gurë, që u prezantua në hapje të festivalit.

“Pranë gurëve kemi jetuar me shekuj dhe duke i shfrytëzuar ato kemi ndërtuar shtëpi, pallate e qytete”, u shpreh Havolli.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
10°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Mostly Cloudy
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
1°/-8°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-5°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
1°/-7°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
Array°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214