Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Femrat kanë më pak mundësi punësimi me kalimin e moshës

Femrat kanë më pak mundësi punësimi me kalimin e moshës

0 Komentet 🕔23.05.2013 - 13:43

Femrat  në  Shqipëri kanë më pak mundësi punësimi me kalimin e moshës, si ato të arsimuara, ashtu edhe ato të paarsimuara. Ky është konstatim  që vjen nga zyrat  e punësimit, ku thuhet  se numri i grave që rezultojnë të papuna i përket moshës madhore.

Të dhënat tregojnë se meshkujt janë më të arsimuar në fushën e teknologjisë apo njohurive të gjuhëve të huaja. Në të shumtën e  rasteve janë meshkujt në pozicione drejtuese dhe me pagesa  më të larta krahasuar me femrat.

Vihet re ndër të tjera se numri  më i madh i femrave që kërkohen të punësohen kanë arsim 9- vjeçar, janë ekzaktësisht 4 159 femra.

Sipas Drejtorisë Rajonale të Punësimit në Tiranë, gjatë muajit mars kanë arritur  të punësohen 1 976 të regjistruar më parë në zyrat e punësimit. Ajo që vihet re në kë këto statistika është fakti se janë punësuar 73 persona të cilët kanë  kryer studimet e larta.

/Juljana Xhakolli/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr