Farat e kungullit

0

Farat e kungulli janë burim i pasur i vlerave ushqyese, ato përmbajnë magnez, hekur, bakër, zink, fosfor dhe shumë minerale dhe vitamina tjera.

Glutamate është një përbërës i nevojshëm për të krijuar GABA-n, një neuron që dërgon sinjale në qelizat nervore për të larguar nervozizmin dhe stresin, e që gjendet në farat e kungullit.

Zinku është mineral që ndihmon forcimin e sistemit imunitar.

Fytosteroli është substancë përbërëse e farave të kungullit dhe ndihmon në reduktimin e nivelit të kolesterolit të keq në gjak, ndërsa rrit nivelin e kolesterolit të mirë.

Këto substanca janë shumë efektive në mbrojtjen nga kanceri. Sipas ekspertëve, ekstrakti dhe vaji i farave të kungullit janë të njohur për të mirat e tyre qysh nga kohët e lashta. Shumë studime kanë gjetur roli e një proteine të farave të kungullit në pjesë antibakteriale.

E jo vetëm ekspertët por edhe populli,tregon se farat e kungullit njihet si ilaçe popullore, të cilat eleminojnë krimbat e zorrëve.

Disa studime kanë treguar se ekstraket e farave të kungullit përmirësojnë procesin e përshtatjes së insulinës dhe mbrojtjen e veshkave, duke iu dalë kështu në ndihmë diabetikëve.

Me vetit e tyre antioksiduese, farat e kungullit mund të ngadalësojnë dëmtimin e qelizave, duke reduktuar kështu rrezikun nga kanceri, e veçanërisht atë të gjirit dhe prostatës.

/ Izabela Zavalani /

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here