Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Farat e kungullit

Farat e kungullit

0 Komentet 🕔10.07.2014 - 13:09

Farat e kungulli janë burim i pasur i vlerave ushqyese, ato përmbajnë magnez, hekur, bakër, zink, fosfor dhe shumë minerale dhe vitamina tjera.

Glutamate është një përbërës i nevojshëm për të krijuar GABA-n, një neuron që dërgon sinjale në qelizat nervore për të larguar nervozizmin dhe stresin, e që gjendet në farat e kungullit.

Zinku është mineral që ndihmon forcimin e sistemit imunitar.

Fytosteroli është substancë përbërëse e farave të kungullit dhe ndihmon në reduktimin e nivelit të kolesterolit të keq në gjak, ndërsa rrit nivelin e kolesterolit të mirë.

Këto substanca janë shumë efektive në mbrojtjen nga kanceri. Sipas ekspertëve, ekstrakti dhe vaji i farave të kungullit janë të njohur për të mirat e tyre qysh nga kohët e lashta. Shumë studime kanë gjetur roli e një proteine të farave të kungullit në pjesë antibakteriale.

E jo vetëm ekspertët por edhe populli,tregon se farat e kungullit njihet si ilaçe popullore, të cilat eleminojnë krimbat e zorrëve.

Disa studime kanë treguar se ekstraket e farave të kungullit përmirësojnë procesin e përshtatjes së insulinës dhe mbrojtjen e veshkave, duke iu dalë kështu në ndihmë diabetikëve.

Me vetit e tyre antioksiduese, farat e kungullit mund të ngadalësojnë dëmtimin e qelizave, duke reduktuar kështu rrezikun nga kanceri, e veçanërisht atë të gjirit dhe prostatës.

/ Izabela Zavalani /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214