Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

ERE: Çmimi i energjisë nuk ndryshon këtë vit

ERE: Çmimi i energjisë nuk ndryshon këtë vit

0 Komentet 🕔15.05.2013 - 12:00

Vendimi

Enti Rregullator i Energjisë vendos që çmimet e energjisë elektrike të mbeten të njëjta deri në fund të vitit 2013 dhe ndryshim i çmimeve do të bëhet efektiv në vitin 2014.

Vendimi i bërë publik në fillim të muajit maj ka ndodhur për një sërë arsyesh për të cilat operatorët e tregut KESH, CEZ dhe OST do të vijojnë të marrin dhe kryejnë shërbime me çmimet aktuale të miratuara një vit më parë. Një vendim i tillë vjen nga llogaritja e tarifës dhe situate e paqartë.

Një tjetër arsye që e detyron ERE-n që të shtyjë vendimin është situata në të cilën ndodhet CEZ shpërndarja.

Kalimi në administrimin e shtetit nga janari 2013 dhe vendosja e objektivave për treguesit e performancës kanë sjellë ndryshimin e vendimit për çmimet e energjisë elektrike.

Efektet

Enti Rregullator i Energjisë thekson se një nga pikat kryesore ka qenë dhënia për  secili operator të tregut të një çmimi që mbulon kostot dhe fitimin që mund të investojë. Pavarësisht se çmimet do të mbeten të njëjta, nuk përjashtohet mundësia e kompensimit në vitin 2014.

Shlyerja e afatit të ndryshimit të çmimeve është bërë nga Bordi i Komisioneve të ERE-s në bazë të vendimit nr. 161 datë 07.12.2012 deri në datën 31 dhjetor 2013.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr