Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Eposi i Kreshnikëve, finalizohet aplikimi për në UNESCO

Eposi i Kreshnikëve, finalizohet aplikimi për në UNESCO

0 Komentet 🕔01.06.2013 - 14:55

Prof.Dr. Zymer Neziri, kryetari i Komisionit qeveritar për dosjen e Eposit të Kreshnikëve në UNESCO i ka dorëzuar dje ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, Memli Krasniqit, dosjen perfundimtare për aplikim. Gjatë dorëzimit të dosjes ai ka bërë me dije të gjithë të pranishmit për punën e bërë gjatë disa viteve për këtë aplikim.

Ministri Memli Krasniqi, gjatë fjalës së tij ka përshëndetur dhe ka përgëzuar profesor Nezirin për punën e palodhshme së bashku me antarët e tjerë të komisionit, pofesorin Shaban Sinani dhe Vasil Tolen. Ai i falenderoi për vullnetin e madh dhe kontributin e dhënë që kjo punë të rezultonte me sukses.

Ministri ndër të tjera theksoi se “Tashmë të gjitha çështjet konsiderohen të kryera, Kosova do të presë deri në anëtarësimin në UNESCO, në mënyrë që bashkë me Republikën e Shqipërisë, në pajtim  me marrëveshjen e arritur më herët për këtë çështje, të aplikohet për futjen e Eposit të Kreshnikëve nën mbrojtje të UNESCO-s, si një vlerë e rëndësishme e trashëgimisë shpirtërore në të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarët”.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214