Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Elbasan, rritet numri i çifteve me probleme fertiliteti

Elbasan, rritet numri i çifteve me probleme fertiliteti

0 Komentet 🕔16.12.2013 - 11:10

Vitet e fundit në qytetin e Elbasanit është vënë re një rritje e numrit të çifteve të cilët kanë problem me fertilitetin.

Në rreth 40 % të rasteve problemi vjen nga femrat dhe 60 % vjen nga meshkujt. “Vetëm me një analizë mund të evidentohen problemet tek meshkujt, ndërsa tek femrat ekzaminimi është më i thellë”, u shpreh mjeku obstetro-gjinekologjik, Olgert Alla.

Sips tij, shkaku kryesor janë infeksionet, ku pjesa më e madhe i neglizhojnë duke bërë që shkalla e infeksionit të rritet. Çiftet duhet të trajtohen pasi kemi një avancim të teknologjisë dhe mundësitë për të pasur një fëmijë janë të mëdha.

Ende nuk ka një statistikë vjetore për lindjen dhe vdekshmërinë në spitalin obstetrik–gjinekologjik, ndërkohë  mësohet se numri i lindjeve gjatë vitit 2013 ka ardhur në ulje krahasuar me një vit më parë.

/Muzafere Dema/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Shiu!
10°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
16°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore! Showers
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214