Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Elbasan, nisin punimet në HEC-in e Banjës

Elbasan, nisin punimet në HEC-in e Banjës

0 Komentet 🕔13.05.2013 - 13:01

Kryeministri Sali Berisha ishte i pranishëm sot në ceremoninë e fillimit të punimeve për hidrocentraline Banjës në Elbasan. Gjatë fjalimit të tij, Berisha e cilësoi si historik nisjen e punimeve për ndërtimin e Hec-it të banjës, e cila sipas tij, do ta shndërrojë Shqipërinë nga vendet eksportuese të energjisë elektrike.

“Ky është një moment historik për Shqipërinë. Ne ingurojmë sot fillimin e punimeve pregatitore për ndërtimin e HEC-it të Banjës nga kompania më e madhe e kësaj fushe në Europë dhe botë, kompania më e suksesshme në fushën e hidro-energjisë, gjigandi Shtatkraft, kompani publike e mirënjohur në mbarë botën për standartet e saj të shkëlqyera, eficente, e mirënjohur në mbarë botën për standartet e saj sociale.  Kompania Shtatkraft  zbarkon sot këtu në Gramsh e vendosur për të bërë historinë në këtë vend në ndërtimin e Kaskadës së Devollit, investim madhor në historinë e Shqipëirisë, investimin më të madh në historinë e hidro-energjitikës”, theksoi Berisha.

Vlera e kaskades se Devollit është rreth 1 miliardë euro dhe përbën 20 % më shumë energji nga prodhimi ekzistues dhe mbulon nevojat me energji për 150 mijë familje. Është investimi më i madh i një partneriteti publik privat në fushën e energjisë dhe ka një kapacitet 280 megavat.

Ky investim sjell jo vetëm shtimin e energjisë së prodhuar në vend, por edhe përmirësimin e infrastrukturës ekzistuese të zonave përreth dhe mundësitë për zhvillim ekonomik dhe punësim te këtyre komuniteteve.

/Rovena Dupi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr