Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Egjipti, ish-kreu i OKB-së, ElBaradei  bëhet kryeministër

Egjipti, ish-kreu i OKB-së, ElBaradei bëhet kryeministër

0 Komentet 🕔06.07.2013 - 19:13

Mohamed ElBaradei, politikani liberal egjiptian është emëruar kryeministër i qeverisë së re kujdestare. ElBaradei është ish-kreu i OKB-së për mbikëqyrjen bërthamore.

Agjencia shtetërore e lajmeve, Mena, raporton se ai u takua me presidentin e përkohshëm Mahmud Adly Mansour, tre ditë pasi ushtria hoqi liderin islamist Mohammed Morsi përmes trazirave që përfshinë mbarë vendin.

Z. ElBaradei udhëheq një aleancë të partive liberale dhe të krahut të majtë, Fronti Kombëtar i Shpëtimit. Një zëdhënës për frontin i tha agjencisë së lajmeve AP se z.Mansour do të betohet si kryeministër të shtunën në mbrëmje.

Në një intervistë për BBC të enjten, zoti ElBaradei mbrojti ndërhyrjen e ushtrisë, duke thënë: “Ne ishim në mes të gurëve dhe në një vend të vështirë”. Më shumë se 30 njerëz vdiqën dhe rreth 1,000 u plagosën në protestat e së premtes nga mbështetësit islamikë të presidentit të rrëzuar.

Kevin Connolly i BBC-së në Kajro thotë se Egjipti mbetet i ndarë në mes të përkrahësve të ashpër islamistë të Morsit dhe demonstruesve rivale që ndihmuan dhe detyruan atë të largohet nga detyra.

Z. Morsi është në paraburgim, së bashku me disa figura të larta të Vëllazërisë.

/Erilda Sulika/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214