Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Durrës, BERZH vendimi për kredinë pas dy muajsh

Durrës, BERZH vendimi për kredinë pas dy muajsh

0 Komentet 🕔22.10.2013 - 16:12

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) brenda këtij viti do të vendosë lidhur me kredinë që do të mundësojë zbatimin e projektit për thellimin e pjesës nënujore të basenit, pranë kalatave si dhe kanalit hyrës në portin e Durrësit.

Drejtoria ekzekutive e Autoritetit Portal Durrës,sha në njoftimin e dhënë për Vendimin e dhënë nga (BERZH)  i referohet buletinit të fundit, ku BERZH-i njofton se miratimi përfundimtar për dhënien e kredisë pritet të shpallet më 10 dhjetor 2013.

Projekti i propozuar kërkon financimin për thellimin e kanalit hyrës dhe basenit portual në portin e Durrësit, gjë që mundëson hyrjen dhe bregëzimin e anijeve 30-mijë tonësh apo me një ngarkesë prej 1 700 njësish kontejnerike.

Thellimi i portit të Durrësit pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm në trafikun detar të anijeve tregtare, duke rritur interesimin e vendeve të rajonit për volume të mëdha transporti nëpërmjet portit më të madh të vendit tonë.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr