Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Dibër, mbyllet Festa e të Vjelave

Dibër, mbyllet Festa e të Vjelave

0 Komentet 🕔09.10.2018 - 16:14

 

“Festa e të Vjelave” e cila po festohet për të tretin vit rradhazi, është dita e begatisë të vjeshtës e cila festohet nga dibranët. Ky event u organizua në formën e një festivali,  me vizitorë nga qyteti Peshkopisë, pushues në Llixha, vizitorë nga Tirana dhe Dibra e Madhe, ku u provuan prodhimet natyrale të më shumë se 200 fermerëve, agropërpunues, grupe prodhuesish të grave, artizane që reklamuan produktet në stendat e panairit. Vizitoret ndoqën edhe koncertet dhe aktivitetet e tjera të grupit artistik, cirkut, arteve marciale dhe mundjes, në një skenë të dekoruar me mjete dhe sende natyrore dhe bujqësore.

Në këtë festë morën pjesë prodhuesit e mollëve, frutave të tjera, grupet e prodhuesve të arrorëve, dhe prodhimeve të dyta të pyllit, grupet prodhuese të grave me jufkat, perimet, gatime tradicionale, dhe agro-përpunuesit e bulmetit, pijeve dhe lëngut të frutave, panairi i librit , minipanaire me produkte artizanale, ekspozita me foto bardhë e zi  dhe duke iu refeuar Bashkisë Dibër, Festa e të Vjelave pati mbi 14.000 vizitorë/

 

43385746_2159529590970301_4371642731500404736_n 43422583_2159529710970289_1032746060511969280_o 43448572_2159530257636901_7924286335534235648_o 43469941_2159529530970307_2788798470897532928_n 43487590_2159529647636962_8205093702528401408_o 43500649_2159529524303641_54069815735746560_n 43514639_2159529684303625_5876755437029687296_o 43537964_2159532564303337_9170155635415711744_n 43614974_2159530024303591_2907413372985147392_o 43623018_2159546137635313_1543305264122298368_o

Projekti u realizua me bashkëpunimin e shumë institucioneve si: USAID/Albania Embassy of Sweden in Tirana Embassy of Sëitzerland in Albania CNVP Foundation ALCDF AgritraVizion Dibra Turizëm dhe Traditë Bashkia Dibër, European Union in Albania, Agjencia Kombëtare e Turizmit Ministria e Turizmit dhe Mjedisit Agjencia për Zhvillim Rajonal 2 – AZHR 2 Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

 

/Objektiv.al/

Fotot: Bashkia Dibër

 

 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
15°/5°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
3°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214