Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Dështon votimi i rezolutës për ndryshimin e Kushtetutës

Dështon votimi i rezolutës për ndryshimin e Kushtetutës

0 Komentet 🕔31.05.2013 - 18:34

Ka dështuar votimi i rezolutës në Kuvendin e Kosovës për të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Kryetari i Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi ka kërkuar që teksti i rezolutës,tu dorëzohet deputetëve në formë të shkruar dhe votimi për këtë të bëhet në seancën e ardhshme.

Më tej, Krasniqi ka thënë se Rezoluta apo dokumenti që do të nxirret nga Kuvendi duhet të përmbajë një kërkesë drejtuar Komisionit për të Drejtat e Njeriut të Këshillit të Evropës, për të kërkuar hulumtimin e realizimit të të drejtave etnike të shqiptarëve në pjesën jugore të Serbisë. Ndërkaq që, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi  gjatë këtij debati parlamentar ka thënë se nuk mund të ndihmohen shqiptarët në Luginën e Preshevës duke i përçarë shqiptarët në Kosovë.

“Serbia ka qenë edhe në veri të Kosovës edhe është tash në Luginën e Preshevës. Marrëveshja ka qenë që fillimisht të hiqet Serbia nga Kosova, e pastaj të kërkohet me insistim më të madh në Luginën e Preshevës”, ka thënë Kuçi.

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kanë kundërshtuar pikën 1 të rezolutës në të cilën ishte përfshirë propozimi i kryeministrit Thaçi për amandamentim të kushtetutës.

Përkatësisht, LDK dhe VV kanë këkuar që qeveria ti votojë të gjitha pikat e rezolutës veç e veç, por një propozim i tillë,është kundërshtuar nga Partia Demokratike të Kosovës. Kuvendi i Kosovës pritet që në seancën e radhës të vendosë lidhur me këtë çështje.

 

 

/Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr