Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Deficiti tregtar ulet me 31.8 për qind

Deficiti tregtar ulet me 31.8 për qind

0 Komentet 🕔26.04.2013 - 06:59

Deficiti i muajt mars është ulur me 31.8% në krahasim me muajin mars të vitit të kaluar.  Sipas të dhënave të tre mujorit të parë, deficiti ka shënuar vlerën 188 milion dollar me një rritje prej 8.1 për qind në krahasim me muajin shkurt të këtij viti.

Deficiti për muajin mars është ulur me 31.8 % krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë. Të dhënat e INSTAT-it për tremujorin e parë të vitit 2013 tregojnë se deficiti ka shënuar vlerën 188 milionë USD, me një rritje prej 8.1 për qind në krahasim me muajin shkurt të këtij viti.

Eksportet kanë shënuar vlerën 192 milion USD mallra, me një rritje prej 21.4 % në krahasim me muajin shkurt dhe 14.9 për qind ne krahasim me marsin e vitit të kaluar.

Importet,  sipas INSTAT-it, kanë shënuar vlerën 381 milion USD mallra, me rritje prej 14.4 për qind krahasuar me muajin shkurt të këtij viti dhe me një ulje prej 14.2 për qind krahasuar me marsin e vitit të kaluar. Tregtia ka vijuar të zhvillohet në 70 për qind të saj me vendet e BE-së, ku partnerët tregtarë mbeten fqinjët tanë si Greqia dhe Italia.

/Erina Haxhiu/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214