Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Debatet dëmtojnë shëndetin dhe lidhjet martesore

Debatet dëmtojnë shëndetin dhe lidhjet martesore

0 Komentet 🕔06.07.2013 - 09:26

Shkencëtarët bëjnë me dije se alternativat e sherrit janë të ndryshme, por duhet të dini që debatet dëmtojnë shëndetin dhe debatet  çojnë në mosfunksionimin e një  martese të rregullt. Gjatë dy dekadave janë ndjekur nga kërkuesit shkencorë,  rreth 1 700 çifte të martuar duke matur shëndetin e tyre fizik dhe duke marrë përgjigjet e tyre mbi cilësinë e jetës së tyre.

Nga një studim mjekësor 20-vjeçar i bërë nga Universiteti i Utah (SHBA), rezulton se çiftet që nuk debatojnë janë më të shëndetshëm dhe jetojnë më gjatë se ata që grinden rregullisht me njëri-tjetrin.

Ndërkohë ata dolën në përfundimin se sa më shumë të debatonin me njëri-tjetrin, aq më i keq është shëndeti i tyre i përgjithshëm dhe se martesa e lumtur ishte çelësi i një jete të gjatë.

Çiftet për të jetuar më gjatë, për të jetuar të lumtur dhe për një jetë më të shëndetshme nuk duhet të kenë zënka.

/Sonila Duka/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr