Daçiç: 27 gusht, marrëveshje për çështjet kontestuese

0

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç është shprehur se ka bindjen se në vazhdim të dialogut në Bruksel, që do të mbahet  më 27 gusht, do të  arrihet marrëveshja për çështjet kontestuese lidhur me implementimin e Marrëveshjes së Brukselit. Presidenti bëri me dije gjatë një bisede telefonike me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, e cila po ndërmjetëson dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Daçiç ka thënë se po bëhen përpjekje shumë serioze për organizmin e zgjedhjeve lokale në Kosovë dhe ka bindjen se këto zgjedhje janë një hap drejt stabilizimit të gjendjes në krijimin e kushteve për mbijetesë të qëndrueshme të komunitetit serb.


/Ariana Saraçi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here