Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Çfarë të bëjmë që fëmijët të mos refuzojnë ushqimin

Çfarë të bëjmë që fëmijët të mos refuzojnë ushqimin

0 Komentet 🕔24.06.2014 - 10:36

Shumë shpesh fëmijët nuk kanë marrëdhënie të mirë me ushqimin, sidomos kur bëhët fjalë për një lloj të ri ushqimi.

Për të arritur që fëmijët ta dashurojnë çdo lloj ushqimi duhet të ndiqni disa hapa.

1-Zbulo shije të reja

Gatuaj çdo ditë ushqime me shije të ndryshme dhe përpiquni që fëmijët t’i provojnë.

2-E gjithë familja duhet të ketë në pjatë të njëjtin lloj ushqimi

Fëmijët janë të prirur të imitojnë të rriturit, kjo nuk përjashton as ushqimin.

3-Tavolina duhet të jetë e mirëarreduar dhe e kënaqshme për syrin

Një tavolinë e shtruar me shije dhe e bukur për syrin i tërheq fëmijët që të ulen në të.

4-Orari i të ngrënit është shumë i rëndësishëm

Të hash në orar është kulturë që duhet ta ketë çdo familje sepse kjo bën që të gjithë të mblidhen bashkë.

5-Prezenca e televizorit duhet te jetë zero

Në orarin e ngrënies televizori dhe çdo mjet tjetër, që tërheq vëmendjen e fëmijëve nuk duhet të jenë prezent.

6-Merrini fëmijët me vete kur bëni pazar

Lërini fëmijët që gjatë pazarit t’i zgjedhin vetë frutat dhe perimet, kjo i bën ata të jenë më afër ushqimeve.

7-Lërini të gatuajnë bashkë me ju

Mënyra si gatuani është një pjesë e rëndësishme që i jep vlerë shijes së ushqimeve. Lërini fëmijët ta provojnë ndjesinë e të gatuarit, kjo do ti bëjë ata që patjetër të hanë nga ajo që kanë gatuar.

\Shkëndije Çurri\

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr