Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Çfare është vaji i lirit dhe cilat janë dobitë shëndetësore të tij?

Çfare është vaji i lirit dhe cilat janë dobitë shëndetësore të tij?

0 Komentet 🕔01.10.2013 - 13:15

Nëse ke dëgjuar shumë rreth vajit të lirit dhe ke filluar të pyetesh se cilat janë dobitë shëndetësore të tij, atëherë tani ke rastin të mësosh per të.

Vaji i lirit bëhet nga farat e lirit. Liri është një lule me petale ngjyrë blu. Ky vaj natyral rekomandohet shumë për mirëqenie dhe ushqim të trupit dhe se konsiderohet të jetë burimi më i pasur në natyrë me acide yndyrore omega-3 që kërkohen për shëndetin.

Ja disa veti:

- Liri është 100 herë më i pasur me lignan sesa cilido drithër tjetër.

- Studimet tregojnë se Acidet të gjakut e parandalojnë mpiksjen e gjakut në arterie, që mund të shpie te goditja në tru, sulm ne zemer dhe trombozë.

- Shkurton kohën e mëkëmbjes të muskujve të lodhur pas ushtrimeve. Shton prodhimin e energjisë e gjithashtu shton qëndrueshmërinë (staminën).

- Përshpejton shërimin e ndrydhjeve dhe të mavijosjes.

- Rrit normën metabolike duke e bërë më të lehtë për të djegur yndyrën e tepërt (dhjamin).

- Përmirëson absorbimin e Kalciumit.

- Forcon thonjtë e duarve dhe të këmbëve.

- Mund të përmirësoj pamjen dhe perceptimin e ngjyrave.

- Shpesh përmirëson funksionimin e mëlçisë.

- Ndihmon në trajtimin e ekzemës, psoriasit dhe zbokthit.

- Ulë shtypjen e lartë të gjakut tek ata që vuajnë nga hipertensioni.

- Është vërtetuar në mënyrë shkencore që trajton (shëron) disa raste të depresionit.

- Mund të përmirësoj funksionin mendor të shumë të moshuarve.

- Mund të ndihmoj në trajtimin e Sklerozës së shumëfishtë.

- Lehtëson disa raste të Sindromit Primenstrual tek femrat, e shumë gjëra tjera…!

 

 /Altin Tufa/

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Pjesërisht vranët
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
11°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
9°/2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Chance of Shiu!
7°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
5°/-5°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Bore!
4°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Clear
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
2°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214