Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Buxheti i shtetit, 18 miliardë lekë më pak të ardhura

Buxheti i shtetit, 18 miliardë lekë më pak të ardhura

0 Komentet 🕔22.08.2013 - 11:19

Qeveria e re që do të vijë në pushtet në shtator mesa duket do të haset me një gropë fiskale nga qeveria aktuale.  Qeveria e Edi Ramës duhet të shikojë patjetër treguesit e saj fiskal.

Pa llogaritur ato të ardhura të munguara nga buxheti i shtetit që mbeten larg deklarimit, në shtatë muajt e parë të këtij viti, qeveria shqiptare është 18 miliardë lekë larg realizimit nga parashikimi i bërë.

Ministria e Financave tregon se gjatë kësaj periudhe, arkës së shtetit i mungojnë rreth 15 miliardë lekë të ardhura nga tatimet dhe doganat. Edhe pse ka kaluar afati i publikimit të treguesve fiskalë, akoma nuk është bërë një pasqyrim financiar, ndërsa kompensimi  i TVSH-së  për kompaninë ‘’Kurum  Internacional’’ të një shume prej 3 miliard lekësh nuk është  futur tek këta tregues. Kjo tregon se mungesës të 15 miliardëve ju shtohet dhe shuma e dhënë nga kjo kompani.

/Ariana   Saraçi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr