Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

BSH, ulje historike të normës së interesit

BSH, ulje historike të normës së interesit

0 Komentet 🕔17.12.2013 - 09:21

Banka e Shqipërisë ka ulur normën bazë të interesit për herë të dytë radhazi në më pak se 20 ditë, duke e çuar normën në minimumin e ri historik, në shifrën 3%.

Guvernatori i BSH, Ardian Fullani, deklaroi se, kjo lëvizje vjen si rrjedhojë e rënies së përgjithshme të presioneve inflacioniste dhe thellimit të hendekut negativ të prodhimit në ekonomi. Duke folur për treguesit buxhetorë. Gjithashtu ai theksoi se, nivelet aktuale të borxhit janë të papërballueshme në

afatin e gjatë dhe mbështeti masat për korrektim fiskal. Guvernatori la të kuptohet se është në favor të projekt-buxhetit 2014 dhe të paketës fiskale

shtrënguese që e shoqëron.

Banka e Shqipërisë ka konstatuar në javët e fundit një ngadalësim të vazhdueshëm të ekonomisë krahasuar me vlerësimet e mëparshme. Në muajt e fundit, ekonomia ka vendosur në të njëjtën linjë qeverinë,Bankën Qëndrore dhe organizimet financiarë ndërkombëtarë, që të gjithë këta komponentë kanë ulur parashikimet për rritjen vjetore në më pak se 1%.

Kjo ulje e norms bazë të interest në 3% thellon stimujt monetarë, pasi duhet të zhvillohet një politikë fiskale që pritet të marrë gjithnjë e më shumë tipare shtërnguese. Uljet e norms bazë, deri tani kanë ndikuar në ulje të forta të interesave të borxhit të brendshëm public dhe të depozitave bankare, ndërkohë që përcjellja në interesat e kredive ka qenë e pjesshme.

/Xhevahir Qardaku/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 19, 2018
Overcast
13°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Shiu!
11°/1°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2018
Shiu!
12°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Pjesërisht vranët
7°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Chance of Shiu!
6°/-3°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2018
Pjesërisht vranët
7°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
7°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Chance of Shiu!
4°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr