Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

BSH: Rritet besimi në ekonomi

BSH: Rritet besimi në ekonomi

0 Komentet 🕔17.10.2013 - 22:40

Gjatë tremujorit të tretë të këtij viti besimi i bizneseve dhe konsumatorëve tek ekonomia është rritur , megjithëse ende është nën mesatare. Kjo rritje e besimit ka ardhur si pasojë e rritjes në sektorin e shërbimeve dhe të industrisë.

Sipas të dhënave të raportit të publikuar nga Banka e Shqipërisë treguesi i ndjesisë ekonomike shënoi nivelin 87.9 në tremujorin e tretë të vitit 2013 një rritje me rreth 10.3 pikë përqindjeje. Pavarësisht kësaj rritje të ndjeshme gjatë këtij tremujori besimi i biznesve dhe konsumatorëve është rreth 12.1% nën mesataren e tij afatgjatë.

Ndërkohë treguesi i besimit të konsumatorëve vlerësohet se ka rënë me 0.9 pikë përqindjeje në tremujorin e tretë të vitit 2013, pasi pësoi rritje dy tremujorët e mëparshëm. Në sektorin e industrisë treguesi i besimit u përmirësua me rreth 1.5 pikë përqindje, në tremujorin e tretë të vitit 2013 . Rreth 11.4% e bizneseve në sektorin e industrisë kanë kryer investime të reja në gjashtë muajt e fundit. Investimet e reja u përqendruan kryesisht në blerjen e pajisjeve teknologjike. Sipas vrojtimit vlerësohet se për gjashtëmujorin e ardhshëm, 14.7% e bizneseve pritet të kryejnë investime të reja, në struktura dhe pajisje teknologjike.

Gjithashtu treguesi i besimit në shërbime u përmirësua në tremujorin e tretë, pas rënies me rreth 4.9 pikë përqindjeje në tremujorin e dytë të vitit 2013. Ndërmarrjet që operojnë në sektorin e shërbimeve kanë vlerësuar të përmirësuara pothuaj të gjitha aspektet e biznesit të tyre. Edhe treguesi i besimit në shërbime u përmirësua në tremujorin e tretë, pas rënies me rreth 4.9 pikë përqindjeje në tremujorin e dytë të vitit 2013. Nga ana tjetër treguesi i besimit në sektorin e ndërtimit ka shënuar rënie me rreth 4.4 pikë përqindjeje në tremujorin e tretë të vitit 2013.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214