Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Borxhi publik arrin në 63.8 për qind

Borxhi publik arrin në 63.8 për qind

0 Komentet 🕔09.05.2013 - 09:30

Borxhi publik i Shqipërisë është rritur ndjeshëm, duke kapur shifrën e 859,2 miliardë lekëve. Shifrat e publikuara nga Ministria e Financave tregojnë se borxhi i qeverisë qendrore arrin 859,2 miliardë lekë, nga  827,9 që ishte në vitin 2012. Borxhi i qeverisë lokale arrin në 341 nga 288 milionë që ishte në fund të vitit 2012.

Ndërkaq, është hequr tavani i borxhit i vendosur nga qeveria që ishte 60 për qind pasi ka kaluar në 62.6 %,  madje rrezikohet që të arrijë në 64 për qind.

Opozita akuzon qeverinë për rritjen e borxhit publik. Në një prononcim për mediat sekretari për programin politik të PS-së, Ilir Beqja, është shprehur se borxhi është rritur me 300 milionë dollar gjatë këtij tremujori dhe vazhdon të rritet me 2.8 milionë dollar në ditë. “Borxhi ka arritur shifrën 8.6 miliard dollarë. Ekonomia ka ndalur, të ardhurat nga turizmi bien, papunësia nuk ulet dhe varfëria nuk zbutet”, thekson Beqja.

Në  tremujorit e parë të vitit 2013 ky borxh ka arritur shifrën e 859 miliardë lekëve, nga ku  493,5 miliardë lekë janë borxh i brendshëm, nga  470,3 miliardë që ishte në vitin 2012 dhe 365,7 miliardë lekë borxh i jashtëm nga 357,6 miliardë që ishte në vitin 2012.

Borxhi publik për këtë vit sipas qeverisë pritet të arrijë në 63.8 %  të ekonomisë kombëtare, ose 10 për qind më shumë se në vitin 2007.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214