Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Bie niveli i ujërave në Liqenin e Shkodrës, rishfaqet anija austriake

Bie niveli i ujërave në Liqenin e Shkodrës, rishfaqet anija austriake

0 Komentet 🕔15.08.2013 - 12:41

Anija avullore ushtarake, që mendohet t’i përkasë gjysmës së parë të shekullit të 19-të, është rishfaqur në sipërfaqen e Liqenit të Shkodrës.

Rënia e nivelit të ujit në liqen ka bërë që për të tretin vit të duket kjo anije në afërsi të lagjes Shirokë në Shkodër.

Anija, sipas banorëve të Shirokës anija austriake, është 20 metra e gjatë dhe 4 metra e gjerë . Përmasat e saj dëshmojnë se rreth 100 vjet më parë ujërat e Liqenit të Shkodrës kanë qenë të lundrueshme edhe nga mjete të mëdha.

Anija është siluruar nga poshtë, ku është hapur një vrimë dhe është fundosur. Ka qenë anije ushtarake. Prania e një avulloreje të tillë është një rast i rrallë e ndoshta unik në Ballkan.

/Romina Qama/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
15°/7°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Overcast
16°/7°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
2°/0°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Bore!
2°/-1°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Overcast
9°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Chance of Shiu!
10°/4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr