Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Bestseller në SHBA-Dorëshkrimi i një djaloshi autik

Bestseller në SHBA-Dorëshkrimi i një djaloshi autik

0 Komentet 🕔22.07.2013 - 09:26

Libri i një 13-vjeçari autik qëndron në krye të listës së bestsellerave, sipas gazetës “Sunday Times”. Autor i këtij libri është një djalosh autik japonez, Naoki Higashida, 21 vjeç. Libri titullohet “Arsyeja pse unë hidhem” ku Naoki u jep përgjigje të gjith pyetjeve rreth sjelljes së tij, të cilave ai nuk t’i përgjigjet përmes kumunikimit verbal, pasi nuk mund të flasë.

Libri është zbuluar nga David Mitchel, i cili gjithashtu ka një fëmijë autik. Shënimet Online janë përkthyer nga bashkëshortja japoneze e Mitchel, Keiko Yoshida dhe janë shndërruar në libër shumë shpejt.

Naoki jeton në Tokio dhe është diagnostifikuar me autizëm që në moshën 5 vjeçare. Ai është edukuar në një shkollë të specializuar për autikë, ku pavarësisht se nuk arriti të flasë mësoi të shkruajë. Libri për të është hapi i parë jashtë vetëizolimit, ku shprehet se falë tij ndihet protagonist në një botë reale njerëzish.

Menjëherë pasi u publikua libri pati një impakt të menjëherëshëm duke u shndërruar në Bestseller. Librit ka pasur polemikat e para, ku skeptikët shprehen se autori i një vepre të tillë nuk mund të jetë një njeri autik, pasi vepra është e mbushur me imazhe dhe metafora, që më shumë të bëjnë të mendosh se Naoki vuan nga sindroma e mbylljes në vetvete.

/Rovena Dupi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214