Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Berati e Gjirokastra: Prizreni në UNESCO

Berati e Gjirokastra: Prizreni në UNESCO

0 Komentet 🕔19.07.2013 - 10:01

 

Edhe pse në ethet e daljes nga UNESCO, Berati dhe Gjirokastra si pjesë e trashëgimisë botërore, ftojnë edhe Prizrenin të bëhen pjesë e një projekti rajonal. Fjalëkyç për këtë iniciativë është rivitalizimi, iniciativë kjo e marrë nga inxhinieri Pavlo Shkarpa dhe e realizuar nga Rigena Marashi dhe Milena Keta.

Inxhinieri Shkarpa u shpreh:
“Formula e rivitalizimit është një formulë e thjeshtë, por shumë kuptimplotë. Po nuk e njohe një gjë që nuk e dashuron. Nëse nuk e dashuron nuk e ndërton. Ne njohëm Prizrenin, njohëm historinë e tij, njohëm trashëgiminë e tij, njohëm vlerat e tij materiale dhe shpirtërore, këngën, kostumet, dhe pamë dhe arkitekturën e Prizrenit, një arkitekturë vërtet shumë e bukur”.

Studiues  të forumit Antipatrea si dhe intelektualë të  institutit të Monumenteve po aq  dhe Bashkia e Tiranës, kanë nisur këtë verë lobimin, Prizreni në UNESCO.

“Ne në Prizren referuam projektin ‘Vëlla Berati dhe motër Gjirokastra kërkojnë vëlla Prizrenin në UNESCO”-
tha Marashi.

 

Ndërkohë që Milena Keta u shpreh mbi këtë çështje:
“Duke qenë se Gjirokastra e Berati aktualisht janë në UNESCO, duke qenë se edhe Prizreni është një qytet i trevave shqiptare, bëmë këtë lloj lidhjeje, pasi edhe vetë historia në vite tregon se ka pasur lidhje mes këtyre qyteteve. Edhe elementët që kanë bërë që Gjirokastra dhe Berati të jenë në UNESCO janë të vlefshme edhe për Prizrenin”
.

 

/Bekim Bici/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Thunderstorm
31°/18°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
30°/19°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of Shiu!
22°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/16°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Pjesërisht vranët
30°/17°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of a Thunderstorm
28°/15°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Clear
29°/15°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Pjesërisht vranët
31°/16°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr